כיצד לנקות מקלדת למחשב נייד

פורסם ב Feb 5, 2018 על ידי יצחק נחמד

כיצד לנקות מקלדת למחשב נייד

כשהמקלדת של המחשב הרגיל מתלכלכת במיוחד או מתקלקלת, ניתן בעלות נמוכה יחסית להחליף אותה. אבל כשמקלדת של מחשב נייד מתלכלכת, הבעיה יותר גדולה שכן המקלדת מובנית במחשב עצמו. מסיבה זו צריך להיזהר במיוחד ממגע של נוזלים באזור המקשים, שכן הם יכולים לגרום למקשים להיתקע ואפילו לקורוזיה על לוח האם שנמצא מתחת למקשים. לכן, גם ניקוי ותחזוקה לא נכונים של המקלדת יכולים לפגוע במחשב הנייד שלכם. אז איך מנקים מקלדת של מחשב נייד ומה אסור לעשות?

יש לבצע את ניקוי המחשב כשהוא כבוי. בשלב ראשון רצוי להפוך את המחשב הנייד ובעדינות לנער אותו, תוך טפיחות קלות ממש על המקשים. השלב השני הוא לנקות את המקשים באמצעות מברשת המיועדת לניקוי מחשבים. לניקוי יסודי יותר ניתן להשתמש בספריי ייעודי עם אוויר דחוס, לניקוי של האבק מהמקלדת. ספריי זה אינו גורם לקורוזיה אלא ייעודי למטרות אלו.

דברים שאסור לעשות

הטעות הנפוצה היא לנקות את מקשי המקלדת עם מטלית שהיא רטובה מדי. יש להימנע מהתזה של חומר ניקוי ישירות על המקלדת, אלא להשתמש במטלית שהיא רק מעט לחה ולא ספוגה בנוזל. גם חומרי ניקוי יכולים לגרום לנזק ולקורוזיה ולכן חשוב להשתמש בכמות מזערית של נוזל לניקוי חלונות או נוזל לניקוי מסכי מחשב. את נוזל הניקוי יש להתיז על המטלית ולא ישירות על המקלדת. 

 באיזו מטלית להשתמש?

במטלית שיעודית לכך למשל מטלית לניקוי משקפיים. כדאי להמנע מניקוי באמצעות טישו, נייר טואלט, או כל ממחטה שעלולה להתפורר או להשאיר סיבים.אם המקלדת מלוכלכת במיוחד משומנים ומשיירי מזון, ניתן לנקות בזהירות את המקשים באמצעות מקל אוזניים טבול באלכוהול 70%.

האם כדאי לפרק את מקשיי המקלדת כדי לנקות אתם בצורה יסודית יותר?

למשתמש הממוצע לא מומלץ לנסות לפרק לבד מקשי המקלדת. הרכיבים שמתחת למקשים מאור עדינים, ומי שאינו מיומן יכול לשבור חלק מסוים ואז לא תהיה אפשרות להחזיר את המקש למקומו. הפלסטיקה של המקשים מאוד עדינה. ברגע שמנגנון של מקש נשבר, יש צורך להחליף את כל המקלדת של המחשב הנייד. זאת משום שמנגנון המקש לא נמכר בנפרד אלא רק המקש עצמו שאותו מרכיבים על המנגנון.

האם כדאי לשאוב את המקלדת באמצעות שואב אבק? ממש לא מומלץ לקחת סיכון ולשאוב את המקלדת עם שואב אבק מפני שאין דרך לצפות מראש את העוצמה שלו, וזה יכול בטעות לשאוב גם חלק מהמקשים.

מה עושים אם נשפך נוזל על המקלדת?

אם נשפכו נוזלים על המחשב דבר ראשון לכבות את המחשב ולפרק את הסוללה. כדאי להפוך את המחשב על צדו האחורי, כדי לנקז את הנוזלים. בדגמים שבהם יש מרזב, יש לוודא שהמים יוצאים מחלקו התחתון של המחשב. אם הנוזלים גרמו לקורוזיה רק על המקשים וחלק מהם לא מתפקדים  ניתן פשוט לחבר למחשב הנייד מקלדת חיצונית. לרוב החלפה של עד 5 מקשים שהתקלקלו משתלמת, מעבר לכך כדאי להחליף כבר את כל המקלדת של המחשב הנייד מבחינת עלות תועלת. אם יש קורוזיה על לוח האם, החלפת מקלדת כבר לא תעזור.

בכל מקרה כדאי לפנות למומחים בעוז טל מערכות מחשוב שידעו לטפל בבעיה במומחיות ובמהירות.

אין תגיות שנוספו.